Dizi Sponsorları

Dizi Reklamların Tv Üzerinde Satın Alma Etkisi

TV de reklam vermenin asıl amacı firma ve ürünü insanları tanıtımını yapmak ve ileriye dönük üründen iyi bir kar etmektir. Reklam veren bir firma için bu adım bir şekil pazarlama yöntemidir. Bu şekilde yapılan pazarlama yöntemlerinin potansiyel müşterileri için ürünlerini en iyi şekilde tanıtım satın alma davranışlarını gerçekleştirmektir.

Yasak Elma Ender Kırmızı Kaban
Yasak Elma Ender Kırmızı Kaban markası için Tıklayınız.

Reklam Görseli İle Satın Alma Alışkanlıkları;

Araştırma verilerine göre psikolojik, bireysel ve sosyal faktörler kişilerin satın alma davranışlarını fazlasıyla etkilemektedir. Ürün hakkında verilen bilgi doğruluğu ve özellikle dizilerde ve ünlü kişilerin giymiş olduğu ürünler satın alma üzerinde etkisi fazlasıyla etkili olmuştur. Bu referans ürün ve bilginin güvenini fazlasıyla sağlamaktadır. Aslında bu satış şekli başarılı bir yöntemdir. TV reklam görseli, Dizilerde ürün yerleştirme işitsel ve görsel etkileri bir arada kullanmak satın alma sürecini tetiklemektedir. Reklamlarda yapılan ürün özelliği aslında olmayan bir özelliği değil aksine kendisinde olan özelliği ön plana çıkartmaktır. Bu tür yapılan reklamlar ayrıca tüketicilerin bilgilendirmesini de sağlamış olur. Bundan anlayabiliyoruz ki Dizi sponsorları önemli bir yer edinmektedir.

Dizi Ekonomisi

Deloitte Türkiye’nin yapmış olduğu Türkiye Dizi Sektörü araştırmalarında yayınlanan dizi ve tekrarları kanallar için oldukça fazla bir gelir kaynağıdır. Ülkemizde bulunan dizilerin ihraçı son yıllarda on beş kat daha artmış gözükmektedir. Türkiye ekonomisine katkısı oldukça fazladır. Bir Türk izleyici günlük ortalama 3,9 saat izleme alışkanlığı mevcuttur. 2008 yılında bu 4.4 saatken internet alışkanlığının artmasından dolayı çok az düşüş sağlamıştır.

İzleyiciler En Çok Hangi Tarz Dizileri Tercih ediyor

Araştırma veri sonuçlarına bakıldığında TV de diziler ve dizilerin tekrarlarının izlenme süresi yüzde 62.5 ortalama ile ilk sırada yer almaktadır. Bunu karşın yayınlanan diziler arasında ülkemizde en çok romantizm dizilerini izlemeyi seviyor. Dizilerden sonra en çok izleme alışkanlığı eğlence ve yarışma programları yer almaktadır. Günümüzde yarışma programlarından TV 8 ekranlarında yayınlanan Acun Ilıcalı’nın sunduğu O Ses Türkiye ve Fox ekranlarında yayınlanan İlker Ayrık’ın sunduğu Yaparsın Aşkım programı dikkat çekmektedir.

Yasak Elma Yıldız kaban
Yasak Elma Yıldız kaban markası için Tıklayınız.

 

Dizilerde özellikle giyim firmaları ürünlerini dizilere ve oyunculara Dizi sponsoru olarak gerçekleştirirler. Murat Boz’un özellikle şık giyimi programda her zaman dillerde olmaya devam etmektedir. Dizilerde giyilen bazı kıyafetleri sizlere paylaşalım.

Tüm Dizi Kıyafetleri Görmek Tıklayınız.

Erkenci Kuş Demet Özdemir Ceket
Erkenci Kuş Demet Özdemir Ceket için Tıklayınız.

 

Çukur Sena Kabanı
Çukur Sena Kaban markası için Tıklayınız.

 

Erkenci Kuş Deren Elbise
Erkenci Kuş Deren Elbise markası için Tıklayınız.

 

İstanbullu Gelin Aslı Enver Siyah Elbise
İstanbullu Gelin Aslı Enver Siyah Elbise markası için Tıklayınız.

 

Erkenci Kuş Tuğçe Deri Trençkot
Erkenci Kuş Tuğçe Deri Trençkot için Tıklayınız.

 

Yasak Elma Defne Elbise markası
Yasak Elma Defne Elbise markası için Tıklayınız

 

Yasak Elma Yıldız Mavi siyah elbise
Yasak Elma Yıldız Mavi siyah elbise markası için Tıklayınız

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir